Неодим (англ. Neodymium)- це сріблясто білий хімічний елемент ІІІ групи періодичної системи, позначений символом Nd, атомний номер 60.
У 1843 році швецький лікар і хімік Карл Густав Мосандер повідомив що за властивостями дадим похожий на латан, тому і отримав таку назву. Пізніше, при очищені дадиму були отримані самарій і гадоліній. Але 1885 року хіміком Карл Ауер фон Вельсбах, встановлено, що дадим є сумішшю двох елементів неодим і празеодим.
Його назва походить від грецьких слів Neos тa didimos , що в перекладі означає «новий» та «близнюк»І тільки у 1925 р був отриманий чистий неодим. Близько 80% усього добутого неодиму використовують для виготовлення магнітів.
Неодимовий магніт є найсильнішим з доступних постійних магнітів, який витісняє повністю феритові магніти.Давайте вернемось тріжки назад і зрозуміємо що таке неодимовий магніт?
Отже, неодимовий магніт –це сплав рідкоземельний елементів неодим, бор і залізо, представлений формою (Nd2Fe14B). Який був винайдений у 1983 р американською автомобільною компанією General Motors, японською торговою компанією Sumitomo Corporation і Китайська академія наук незалежно одне від одного.
Неодимовий магніт з матеріалу NdFeB (Неодім-Залізо-Бор) можна виділити такі фізичні характеристики:
– Температура Кюрі: 310 - 340 (С0)
– Твердість по Віккерсу: ~ 600 (Hv)
– Електричний опір: 140 - 145 (Ом см) (електропроводи)
– Щільність матеріалу: ~ 7,4 (гр. / См3.)
Середній вміст неодиму в земній корі 3,7 • 10-3 за масою. Як і всі інші лантаноїді, неодим присутній в багатьох рідкісноземельних мінералах.Найбільші запаси рідкоземельних мінералів знаходяться у Китаї, Бразилії і В’єтнамі. Китай контролює 80% видобутку неодиму у світі.
Неодимові магніти можкть бути будь-якої форми :
- диски;
- прямокутні;
- кільце;
- квадати
- прудки
- куб
- куля